מחיר מתכות - איך להעריך שווי?

מתכות אצילות נחשבות ליקרות ערך, הן מאוד נחשקות, וכיום הן מהוות חלק בלתי נפרד מכל תיק השקעות חכם. יש דרכים רבות כיום לסחור במתכות יקרות, כמו זהב, כסף, פלדיום ופלטינה, ושלל סיבות טובות שמצדיקות מדוע כדאי לעשות זאת. אם אתם רק מתחילים, כדאי שתעשו מעט שיעורי בית בתחום, ומלבד בחירת סוג המתכות שבהן תשקיעו, כדאי שתבינו כיצד המחיר של מתכות יקרות נקבע ואיך מעריכים את שוויין.


סוג המתכת והיישומים שלה

אחד הגורמים שמשפיעים על המחיר הוא סוג המתכת עצמה, מטבע הדברים, ערכו של הזהב שונה מהערך של כסף או פלטינה. ערכו של הזהב נקבע על ידי השוק 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, ולרוב הוא אינו מושפע מביקוש והיצע. לכן זוהי בחירה מעולה אם רוצים לשמר את שווי הכסף, וליצור סוג של רשת ביטחון, עבור תקופות פיננסיות מאתגרות יותר.
לעומת זאת, ערכו של הכסף הרבה יותר נתון לתנודות לעומת הזהב, בשל היישומים המגוונים שיש למתכת זו, מה גם שמשוואת ההיצע-ביקוש משפיעה על מחירו. גם הפלטינה נסחרת סביב השעון, ובתקופות בהן השוק יציב, מחירה של מתכת זו יהיה גבוה יותר ממחיר הזהב, מהסיבה הפשוטה: פלטינה זו מתכת הרבה יותר נדירה.

סוגי מתכות
משקל וקראט

יש יחידות משקל שונות למדידת מתכות יקרות, אולם יחידת המשקל הנפוצה והפופולריות ביותר, היא אותה אחת ששימשה כבר מימי קדם ונקראת אונקיית טרוי. משקל המתכת משפיע על שוויה כאשר במקרה הזה מדובר על המשקל הכולל של המתכת, ולכן זהו אחד הדברים שיש לבדוק שרוצים לדעת את מחירה. דבר נוסף שמשפיע על המחירים הוא מידת הטוהר של המתכת. כך למשל מידת הטוהר של זהב טהור שאינו מעורבב עם מתכות אחרות תהיה 24 קראט, ומחירו יהיה בהתאם. ככל שאחוז הזהב יהיה נמוך יותר, כך הקראט יהיה נמוך יותר והמחיר ירד.

 

שער יציג

שער יציג של מתכות יקרות נקבע בבורסות המובילות בעולם ובעיקר בבורסות בלונדון ובניו יורק. מדי יום ביומו נקבעים שני שערים יציגים לזהב, פלדיום ופלטינה, ושער יציג אחד לכסף. שערים אלו משפיעים על מחיר המתכות ויש לבדוק אותם לפני שרוצים לבצע מסחר בצורה כזו או אחרת אצל גורם מוסמך, ואפילו לערוך מעין סקר שוק והשוואה בעת הצורך. מחירי המתכות היקרות נמדדים בערכים דולריים, והם קשורים בקשר בלתי נפרד לערך הדולר האמריקאי. כאשר הדולר חזק, מחירן של המתכות יהיה נמוך יותר, ולהיפך, כאשר הדולר נחלש המחיר יעלה.

 

היצע וביקוש

מתכות יקרות אינן משמשות רק לייצור תכשיטים, אלא שיש להן שימוש גם בתעשיות שונות. יש מדינות שהן צרכניות ענקיות של מתכות יקרות, בין עם עבור תכשיטים, ובין אם עבור שימושים טכנולוגיים, תעשייתיים, רפואיים, אלקטרוניים וכיוצא בכך. לכן מחירי המתכות יכולים להיות מושפעים גם מהיצע וביקוש, ככל שהביקוש למוצרי צריכה עולה, כך גם המחיר של המתכות היקרות עשוי לעלות בהתאם.


בשורה התחתונה:

מאז ומתמיד שבני האדם אוהבים מתכות יקרות, וכנראה שאהבה זו לא צפויה לחלוף בקרוב. כיום, הביקוש למתכות יקרות, כמות המתכות הקיימת במדינות השונות, ערך הדולר האמריקאי והרצון להחזיק במתכות יקרות אלו כדי להיות ערוכים לתקופות מאתגרות יותר כלכלית, כל אלו ועוד הם גורמים המשפיעים על המחירים ועל השווי של מתכות.

מחשבון זהב