מידע אודות סוגי מטבעות זהב

מטבעות זהב הם לא רק חלק מההיסטוריה המעניינת של העולם אלא הם קיימים עד היום בצורות שונות כחלק מחשיבות הזהב לכלכלה. חלקם מזהב טהור ובחלקם אינם עשויים זהב מלא. מטבעות זהב משמשים היום לאספנות אבל גם כאפיק השקעה בחומר הגלם היקר והפופולארי הזה. זהב נחשב לחומר שאפשר להשתמש בו בסחר חליפין ומכאן חשיבותו בכל צורה שהיא. קל לשאת, לנייד ולהוביל אותם, יחסית למטילי זהב, ואפשר להשתמש בהם כפי שהם או להתיך אותם והכי חשוב – ערכם יציב.
 

מטבעות זהב כבוליונים


חלק ממוצרי הזהב למסחר כולל מטבעות זהב לאספנים או לצורכי השקעה ומסחר. אפשר גם למכור אותם לבתי מסחר בזהב טהור שישמחו לקנות מכם את מטבעות הזהב שלכם אחרי שקילה ומדידה והצעת מחיר כדאית, ותשלום במזומן במקום. מטבעות ממתכת יקרה הנמכרים בתצורה זו בשל חומר הגלם שלהם נקראים בוליונים, והם משמשים באמת בעיקר לצורכי מסחר והשקעה בלבד. ערכם נקבע על פי משקלם ומידת הטוהר שלהם, לא על פי ערך נקוב כלשהו, וערכו מובטח בגלל נדירות הזהב. זהב נחשב לחומר שקשה לפגוע בערכו. להפך אפילו, ולכן מומלץ לכם להשקיע במטבעות זהב דרך בית מסחר אמין, כמו "ברכת זהב". מטבעות בוליון אלה הונפקו על ידי מדינות שונות כהילך חוקי ויש להם ערך בשל כמות הזהב שבהם.
 

סוגי הבוליונים השונים


קרוגראנד (Krugerrand) – מדרום אפריקה. בוליון נפוץ במיוחד בעולם, שייצורו החל ב-1967 בדרום אפריקה והוא משמש בה עדיין למסחר, אם כי אין לו ערך נקוב. הוא נושא את פניו של נשיאה החמישי של דרום אפריקה, קרוגר ועשוי רק מ-91.6% זהב טהור ולכן מדובר ב-22 קרט. נראה מעט כתמתם משום שעשוי גם מסגסוגת נחושת. משקל הזהב במטבע הוא אונקייה אחת, מלבד הנחושת. נחשב למטבע הסחיר ביותר בעולם אבל נדיר מעט בישראל.

נשר אמריקני (American Eagle) – ארצות הברית. הבוליון שנחשב לנפוץ ביותר בצפון אמריקה וקל יחסית לפדות אותו ברחבי העולם. החלו להנפיק אותו בשנת 1986 בגדלים שונים, והוא עשוי סגסוגת של כסף ונחושת נוסף על 22 קרט זהב. המטבע נחשב לקשיח בשל כך. ייחודו הוא שהוא מיוצר רק מזהב שנכרה בארות הברית ורק במטבעה הלאומית. ערכו הנקוב הסמלי הוא 50 דולר.

עלה אדר (Canadian Maple Leaf) – קנדה. הונפק ראשונה בשנת 1979 כבוליון הרשמי של ממשלת קנדה. הזהב שבו נכרה רק בקנדה ועשוי זהב טהור ברמת של 24 קרט. נחשב למדד הייחוס של איכות מטבעות הזהב. נדיר בישראל.

בין המטבעות הנוספים למסחר אפשר למצוא גם את הפילהרמונית של וינה (Vienna Philharmonic) – אוסטריה, המטבע הנסחר ביותר באירופה.

קנגורו אוסטרלי (Australian Kangaroo) מאוסטרליה, מטבע סחיר במיוחד העשוי מזהב טהור 24 קרט.

אמריקן באפלו 0American Buffalo) מארצות הברית, מיוצר מ-24 קרט כהשלמה לנשר האמריקאי.


בכל מטבע שתבחרו להשקיע, לקנות או למכור, בית המסחר לזהב כחומר גלם, "ברכת זהב" ידוע באמינותו ובאיכות הזהב שהוא מוכר וקונה, ומקפיד על שקיפות מחירים והליך תשלום במקום למוכרים מטבעות זהב.

מחשבון זהב