איך מבדילים בין שיבוץ יהלום לשיבוץ זירקון בתכשיט

יהלום וזרקון אולי נראים דומים זה לזה לעין בלתי מזוינת, אך בפועל יש ביניהם די הרבה הבדלים. הבדלים אלו משפיעים גם על הנראות, גם על מחיר התכשיט וגם על האופן שבו הם משובצים בו. לכן רגע לפני שאתם קונים תכשיט משובץ כזה או אחר, לפניכם כמה דגשים שחשוב שתדעו.
 

מהו יהלום?

יהלום הוא אחד הוא אחד החומרים המיוחדים ביותר שקיימים בטבע, זהו המינרל הקשה ביותר בנמצא ויש לו תכונות פיזיקליות שממש מייחדות אותו מחומרים אחרים. מכיוון שדרגת הקשיות שלו היא 10 הוא משמש כאמת מידה לקושי של חומרים אחרים. הוא מורכב מיסוד אחד בלבד, פחמן, ובין האטומים שלו מתקיים קשר קוולנטי, הקשר החזק ביותר שקיים. בצורתו הטבעית היהלום שקוף אך בטבע ניתן גם למצוא יהלומים צבעוניים. לרוב הצבעוניות מתקיימת במידה ויסודות אחרים חדרו ליהלום ושינו את צבעו או כאשר ישנן פגם בצורה של היהלום, מה שמשנה את שבירת האור ואת הצבע שמתגלה לעיננו.

טבעת משובצת יהלום
 

מהו זרקון?

בדומה ליהלום גם זרקון הוא מינרל שמתגבש בצורה טבעית בכדור הארץ, והם אפילו מעט דומים בצורתם החיצונית. לעומת היהלום שמורכב רק מיסוד אחד, הזרקון מורכב משלושה יסודות שונים שהם זירקוניום, סיליקה וחמצן. רמת השקיפות שלו יכולה להתקרב לזו של היהלום אך דרגת הקשיות שלו היא 9.25, ותכונותיו הייחודיות הפכו אותו לפופולרי לשימוש בענפי תעשייה רבים, לרבות בענף התכשיטים. יש לציין שישנו הבדל בין זירקון לזירקוניה, על אף ולמרות השמות הדומים. לעומת הזירקון שהוא מינרל טבעי, זירקוניה מיוצרת במעבדה ונחשבת לתחליף זול יותר ליהלומים. אבני זירקוניה דומות בהרכבן הפיזיקלי והכימי ליהלום הטבעי, אך הן זולות בעד 30%.
 

תכשיט עם שיבוץ זירקון

על שיבוץ אבנים

הן תכשיטי יהלומים משובצים והן תכשיטי זרקונים בעלי אפקט מנצנץ והם נחשבים לבין התכשיטים היפים ביותר שיש. אולם יפים ככל שיהיו, השיבוץ הוא זה שיכריע הם התכשיט יהיה איכותי, יראה טוב וישמר לאורך זמן. השיבוץ למעשה "משדך" בין תכשיט הזהב, או כל מתכת שתבחרו לצורך העניין, לבין האבן. מדובר במלאכת יד אמן ממש, זו עבודה מורכבת ומאוד עדינה שצריכה להתבצע על ידי אנשי מקצוע מיומנים. ככל שהשיבוץ יהיה יותר מקצועי ומותאם לסוג האבן, כך הוא יגן עליה וימנע ממנה ליפול מהתכשיט. ישנן כל מיני טכניקות שיבוץ והבחירה בטכניקה כזו או אחרת תלויה בסוג האבן, עיצוב התכשיט ואפקט הנצנוץ שרוצים להשיג.
 

כיצד מבדילים בין שיבוץ זירקון לשיבוץ יהלום?

כאמור יהלומים וזרקונים נבדלים זה מזה בדרכים שונות אך לעיתים ההבדל ביניהם לא נראה לעין. אז איך באמת יודעים אם האבן ששובצה היא יהלום ולא זרקון? כאשר השיבוץ איכותי באמת קשה להבחין בהבדל, למרות שיהלום קשה יותר ומקדם השבירה שלו מעט נמוך יותר. לכן מומלץ לקנות תכשיטים ממקום מוכר ובעל מוניטין אשר מספק תעודות ואחריות על האבן או האבנים בתכשיט. במידה ויש לכם מעט ניסיון תוכלו להבחין בהבדל עם זכוכית מגדלת. כאשר בוחנים את האבן מקרוב ליהלום יהיו תכלילים, כלומר מעין אי סדירות שנראית לעין, לעומת הזרקון שאין בו אי סדירות. כמו כן תוכלו ללכת לתכשיטנים מומחים ולהם כל הידע והניסיון המתאימים, על מנת שיבדקו באיזו אבן מדובר ויוכלו להעריך עבורכם גם את שוויו של התכשיט.

מחשבון זהב