איך נדע שאכן רכשנו מוצר מזהב אמיתי?

זהב הוא חומר גלם יקר כל כך, שאחד החששות התמידיים הוא כיצד לדעת אם הזהב שקנינו במוצר כלשהו הוא אכן אמיתי ושווה את המחיר ששילמנו עליו. מכיוון שהוא חומר גלם חשוב וחיוני בכלכלת העולם, נחקקו חוקים שונים בכל מקום כדי להבטיח אנשים מפני הונאה ומעשי רמאות בכל הקשור למכירת זהב ומוצרים המכילים אותו. אמנם, לא הולכים עם ספר חוקים לקניות כדי לדעת שקונים זהב, אבל רצוי ללמוד כמה דברים על זהב והדרך הנכונה לקנות מוצרי זהב גם לעתיד.


בדיקת זהב אמיתיחשיבות טוהר הזהב


החוקים הנוגעים לטוהר הזהב מיועדים בראש ובראשונה להגן על הצרכנים מפני זיופים, ומטרתו גם לוודא שכל מוצר זהב עבר תהליך אימות של דרגת הטוהר של הזהב שבו. מכיוון שכך, הוגדרו בחוק כמה דרגות לטוהר הזהב שכדאי מאוד לדעת אותן לפני שקונים מוצר זהב. הדרגות נקבעות לפי מספר אלפיות הזהב הטהור שיש בכל גרם והן מתחילות מהנמוך ביותר: 9 קרט זהב ל-375, 14 קרט ל-585 , 18 קרט ל-750, 21 קרט ל-875, 22 קרט ל-916, 24 קרט ל-999.9. כל מוצר שמכיל פחות מ-9 קרט אסור שייקרא זהב כלל. מוצרי הזהב חייבים לציית לתקן הישראלי הרשמי, ומשום כך אין רשות לייבא, לשווק או לייצר מוצרי זהב שאינם עומדים בתקן זה.
 

כיצד בודקים את התקן?


יש כמה וכמה סימנים על מוצרי זהב שאפשר לבדוק לפיהם אם מדובר בזהב טהור. ראשית, בדקו אם מופיע סימן היצרן או היבואן, בדרך כלל מופיע כראשי תיבות של שמו. אחר כך מצאו את סימן המעיד על טוהר הזהב ומופיע בקרטים או באלפיות. כמו כן, על מוצר הזהב בדקו שישנו סימן אימות מוסכם שאכן מדובר בסימן טוהר זהב נכון. אם בדקתם היטב ומכל הכיוונים ובכל הצדדים, ובכל זאת שלושת הסימנים האלה אינם נמצאים על המוצר שלכם, זה סימן שלא מדובר בזהב טהור, לא משנה מה נאמר לכם בחנות. חשוב לדעת ששני הסימנים הראשונים הם סימנים שהיצרן מחויב על פי חוק להטביע. הסימן השלישי מוטבע על ידי מכון התקנים. מוצרים שאינם זהב טהור אבל נמכרים ככאלה אסורים לשיווק כאלה. עם זאת, אם מוצר הזהב שוקל פחות מ-2 גרם הוא אינו חייב בסימון שלושתם. חנויות חייבות להציג סימני אימות במקום בולט, ותוכלו לדעת אם המוכר אמין לפי החשבונית שבה יחויב לציין את סוג התכשיט, משקלו ודרגת הטוהר שלו. כך גם תדעו היכן לקנות זהב
 

מחשבון זהב