זהב צבעוני: הכירו את סוגי צבעי הזהב (ספוילר - לא רק צהוב ולבן!)

כאשר אנו חושבים על זהב, הצבע הצהוב מיד עולה לראשנו. הרי זהב הוא צהוב ממש כמו השמש! אז איך אפשר לדבר עליו במונחים של ורוד, ירוק, לבן ואפילו שחור? האם זהב צבעוני הוא רק חיקוי של הדבר האמיתי? התשובה היא לא. מה שרובנו לא יודעים הוא שגם זהב צהוב מורכב מסגסוגת של מתכות (אלא אם כן מדובר בזהב 24K). על ידי שילוב של שתי מתכות ויותר ניתן ליצור זהב צבעוני ולעצב תכשיט מרשים וייחודי.


להלן כמה דברים שכדאי לדעת על זהב צבעוני:


זהב טהור
ידוע ברכות והגמישות שלו כך שדי מאתגר להשתמש בו עבור ייצור תכשיטים כשהוא נמצא בצורתו הטבעית. לכן כמעט תמיד, כאשר רוצים ליצור תכשיט זהב יש להשתמש במתכות אחרות, ללא כל קשר לצבע הרצוי. המתכות האחרות מעניקות לזהב תכונות נוספות ויתר על כך, הן הופכות אותו לפחות רך ויותר נוח לעיבוד. אם רוצים להוסיף קצת צבע ולהפיח חיים בתכשיט, הוספת מתכות תתרום גם לכך רק שיש לעשות זאת בכמות גדולה יותר מהרגיל. זאת מלאכת מחשבת של ממש הדורשת לבחור את המרכיבים הנכונים ולעבוד עם כמויות משתנות של מתכות.


הקראט משחק תפקיד חשוב ביצירת סגסוגת זהב


כמות הזהב הטהור שנעשה בה שימוש בסגסוגת מצוינת על כל תכשיט על ידי האות K. זהב 24 קראט הוא זהב טהור, זהב 18 קראט מכיל 18 חלקי זהב ו-6 חלקים של מתכת אחרת. לכן יש 75% זהב טהור בתכשיט זהב 24 קראט מכיל 14 חלקי זהב ו-10 חלקים של מתכות אחרות ולכן יהווה רק 58.3% מהתכשיט וכן הלאה. ככל שהקראט יורד כך גם כמות הזהב הטהור בתכשיט. לצורך העניין ניתן ליצור תכשיט זהב צבעוני של 18 קראט, שכן הסגסוגת כוללת גם מתכות נוספות שיכולות להוסיף קצת צבע ועניין.


הצבעים השונים של הזהב


סגסוגת זהב לבן


כדי ליצור זהב לבן אפשר לערבב בזהב ניקל. עם זאת יש לשים לב לכך שניקל יכול לגרום לאלרגיה אצל אנשים מסוימים. מתכת נוספת שמשמשת ליצירת זהב לבן היא פלדיום. הפלדיום אומנם יקר יותר מניקל אך פחות אלרגני ממנו. לרוב בפלדיום נעשה שימוש בתכשיטי וינטג' והצבע שמתקבל יהיה יותר אפור מאשר צהוב. כיום להרבה תכשיטים מזהב לבן עושים ציפוי רודיום כדי לשמור על התכשיט לאורך זמן ולמנוע ממנו להשחיר.


סגסוגת זהב ורוד


בעת ייצור סגסוגות זהב נעשה הרבה פעמים שימוש בנחושת. אולם אם מוסיפים כמות גדולה יותר של נחושת לתכשיט ניתן ליצור בו גוונים וורודים. בשורה התחתונה: ככל שתהיה יותר נחושת בסגסוגת כך האפקט הוורדרד יהיה עמוק ובולט לעין יותר.


סגסוגת זהב ירוק


כדי ליצור גוון ירקרק מוסיפים כסף לזהב. לאורך הזמן הגוונים הירקרקים של התכשיט עשויים להשחיר בגלל תכונותיו של הכסף אשר נוטה להשחיר בכל דרגות הטוהר שלו. אולם בעזרת ניקוי התכשיט כמומלץ, יהיה אפשר לשמור עליו טוב יותר לאורך זמן.


סגסוגת זהב שחור


תכשיטי זהב שחורים הם התוצר של סגסוגת מאוד צבעונית המשלבת בתוכה את כל סגסוגות הזהב של 10K-12K – בגוונים של צהוב, ורוד, אדום וירוק. שיטה נוספת ליצירת זהב שחור היא באמצעות חמצון מתכת והוספת פטינה לתערובת.


יצירת זהב צבעוני זו עבודה למומחים


זה אומנם נשמע פשוט אך הכנת סגסוגת זוהי משימה מורכבת שדורשת ידע רב. לא תמיד ניתן לדעת כיצד מתכות יגיבו האחת עם השנייה, מה גם שהוספת כמות גדולה מדי של מתכת כזו או אחרת יכולה להשפיע על התערובת, הגמישות שלה ומידת הקשיחות שלה. לכן לרוב פעולה זו מתבצעת על ידי מומחים לדבר שיודעים את מלאכתם ויכולים בצורה מדויקת להוסיף את מידת הצבעוניות הרצויה לזהב.

מחשבון זהב