תהליך ייצור תכשיטי כסף

כסף זו אחת המתכות הקדומות ביותר שמוכרות לאדם והיא נחשבת ליקרה עוד מימי קדם. כסף שימש כסוג של מטבע בהיסטוריה האנושית יותר מכל מתכת אחרת, אפילו יותר מזהב. הוא האלמנט המתכתי הלבן ביותר, הוא נדיר, חזק, עמיד בפני קורוזיה ולא מושפע מרטיבות, חומצות אלקליות או צמחיות. את הכסף ניתן לעצב ולעבד, והוא בעל המוליכות החשמלית והתרמית הגבוהה ביותר מבין כל המתכות. למרות שהכסף אינו מגיב לכימיקלים רבים, הוא כן מגיב לגופרית, שנמצאת תמיד באוויר. התגובה גורמת להכתמת הכסף ולכן יש ללטש אחת לתקופה את המתכת הזו על מנת לשמור על הברק שלה.
 

אחד השימושים העיקריים בכסף – ייצור תכשיטים

כסף מכיל מאפיינים מיוחדים ותכונותיו הופכות אותו לשימושי עבור מגוון תעשיות. אחת העיקריות ביניהן זו תעשיית התכשיטים. השלב הראשון בתהליך ייצור תכשיטי כסף הוא העיצוב הראשוני, שם כל הקסם מתחיל. זהו השלב שבו מעצב התכשיטים מפתח רעיון, משרטט אותו וחושב כיצד לתרגם אותו למציאות. כיום עם התקדמות הטכנולוגיה ניתן גם לעצב את התכשיט באמצעים טכנולוגיים, שיטה זו יעילה ומדויקת יותר לעומת השיטה המסורתית הידנית. לאחר שלב זה מתחיל הכיף האמיתי והוא להפוך חזון למציאות.

יצירת תכשיטי כסף


השלב הבא בייצור תכשיטי כסף – הכנת מודלים

לאחר שהתכשיט עוצב ותוכנן צריך לעצב מודלים כדי שבסוף ניתן יהיה לצקת את הכסף לתוך תבנית ולייצר את התכשיט על פי הדגם. המודלים למעשה מבוססים על הדגם שתכנן האמן ובעזרתם ניתן לייצר ליין שלם של אותו התכשיט, כאן מדובר בתבניות ראשוניות אליהן מועתק העיצוב. התבנית שומרת על העיצוב הראשוני, שכן הוא מוטמע בה, כך ניתן להשתמש בה שוב ושוב, במידה ורוצים לייצר את אותו הדגם של התכשיטים. ישנם סוגים שונים של תבניות מחומרי גלם מגוונים כמו למשל גומי טבעי, סיליקון ומתכת.
 

שימוש בשעווה

לאחר יצירת התבניות הכוללות את הדגם של התכשיט מתיכים שעווה בלחץ שמוזרקת לתוך חלל התבנית. כאשר היא מתקשה נוצרים דגמי שעווה מוכנים ליציקה ולתוכם למעשה יוצקים את הכסף לאחר שחומם והפך לנוזלי. את חלקי השעווה השונים מלחימים למעין גבעול שעווה, אשר אליו מחברים את הדגמים השונים בתורם והתוצאה דומה למעין עץ. אותו גבעול שעווה מתוכנן כך שהפריטים הכבדים נמצאים בחלקו התחתון, בעוד שהפריטים הקלילים יותר נמצאים בחלקו העליון.
 

השלב המורכב מכולם: תהליך היציקה

תהליך היציקה הוא השלב המורכב ביותר ודורש המון ידע, מיומנות וניסיון על מנת להגיע לתוצאה הסופית הרצויה. את עץ השעווה מניחים בתוך תערובת כימית המתמצקת תוך שעה, בסופו של התהליך השעווה מומסת ומשאירה אחריה רק חלל בצורת עץ, אל החלל שנותר יוצקים את הכסף ונותנים למתכת להתקרר. ברגע שמוציאים את היצירה הגולמית מעץ השעווה מלטשים אותה באמצעות מכונת השחזה ממונעת שמנקה את פני השטח של התכשיט, תוך כדי הסרת עודפי מתכת באמצעות כלים ייעודיים.
 

הגענו לסוף הדרך - השלבים הסופיים של יצירת תכשיטי כסף

במידה ומתכננים לשבץ אבנים בתכשיט יש ללטש היטב את התכשיט לפני שמשבצים את האבן, מכיוון שליטוש עם האבן עשוי לפגוע בה ובברק שלה. שלב הליטוש הסופי של התכשיט הוא גם זה שיעניק לו את הברק האהוב והמוכר של תכשיט כסף, אותו כן ניתן לבצע כבר עם האבן באופן ידני או על ידי מכונה שמתאימה לכך. לאחר הליטוש הסופי התכשיט מצופה ברודיום ברוב המקרים. רודיום זו מתכת יקרה בצבע לבן נוצץ אשר הופכת את התכשיט ללבן ורפלקטיבי ומספקת לו עמידות גבוהה יותר בפני שריטות וכתמים. לאחר שהתכשיט מוכן הוא עובר בקרת איכות כדי לוודא שהמוצר הסופי עונה על דרישות הלקוח ועומד בקריטריוני איכות קבועים.

מחשבון זהב