אודות מתכות אצילות

מתכות הן קבוצה של יסודות כימיים בעלי מאפיינים דומים הבאים לידי ביטוי בנראות ובתכונות החומר כמו למשל הולכה חשמלית או הולכת חום גבוהה. יחד עם זאת לא כל המתכות זהות וישנן מתכות שנבדלות מאחרות באמצעות תכונות נוספות שמייחדות אותן, כמו למשל מתכות אצילות. מלבד התכונות הבסיסיות בהן הן דומות למתכות אחרות, המתכות האצילות מציעות תכונות נוספות שאין לכל שאר המתכות כמו עמידות בפני חמצון וקורוזיה. בנוסף היות ומקורן בקרום כדור הארץ הן הרבה יותר נדירות, וכתוצאה מכך גם הרבה יותר יקרות בהשוואה למתכות אחרות.

מתכות אצילות


רודיום

בדומה לרותניום, גם רודיום נמצאת במשפחת מתכות המעבר. סמלה בטבלה המחזורית הוא Ru והמראה שלה לבן כסוף. רודיום בעיקר מוסיפה תכונות של קשיחות לסגסוגות שונות הכוללות פלדיום ופלטינה. מלבד העמידות בפני קורוזיה וחמצון למתכת זו יש תכונות נוספות שהופכות את השימוש בה לאופטימלי עבור מטרות שונות כגון רמת צפיפות נמוכה, טמפרטורת היתוך גבוהה, התנגדות חשמלית נמוכה ועוד.
למידע נוסף אודות רודיום.


פלדיום

עוד חברה בקבוצת המתכות האצילות היא הפלדיום. צבעה הלבן אומנם מזכיר את צבעה של הפלטינה אך יש לה תכונות שמייחדות אותה וגורמות לכך שתעמוד בפני עצמה. סמלה בטבלה המחזורית הוא pd, היא נוחה מאוד לריקוע ויש לה את נקודת ההיתוך הנמוכה ביותר מבין כל המתכות בקבוצת הפלטינה. תכונותיה הופכות אותה לשימושית ביותר עבור תהליכים כימיים, ייצור תכשיטים, טיפולי שיניים ועוד.
לפרטים נוספים אודות פלדיום.


כסף

גם הכסף נמצא במשפחת מתכות המעבר ומוגדר כמתכת אצילה. סימונו בטבלה המחזורית נעשה על ידי האותיות Ag וצבעו הלבן בוהק מאוד זוהר וייחודי. לכסף יש תכונות רבות שמייחדות אותו כמו למשל רכות ומוליכות חום ומוליכות חשמלית מהגבוהות ביותר בהשוואה לשאר היסודות. בכסף נעשה שימוש למטרות שונות החל בייצור תכשיטים, כלי כסף ומטבעות ועד שימושים בעולם הרפואה ובתעשיית האלקטרוניקה.
מידע נוסף על אודות מתכת כסף.


אירידיום

מתכת אצילה נוספת שנמצאת ברשימה היא האירידיום. סמלה בטבלה המחזורית הוא Ir, היא קשה מאוד בהשוואה לכולן ובדומה לרובן, גם צבעה לבן. צפיפות החומר שלה מאוד גבוהה והיא ממש עמידה בפני קורוזיה, מי מלח וחומצה. מבין כל המתכות מתכת זו נחשבת למאוד נדירה וכמעט שלא ניתן למצוא אותה בארץ. היא נפוצה בעיקר במטאוריטים ומשמשת לסגסוגות ולייצור רכיבים עמידים במיוחד בפני חום.


פלטינה

הפלטינה נמנית על המתכות האצילות ונבדלת מהן במשקלה הסגולי שנחשב למאוד גדול. סמלה בטבלה המחזורית הוא Pt וצבעה לבן כסוף. בדומה למתכות אצילות אחרות גם היא עמידה בפני קורוזיה וחמצון ומשמשת למגוון מטרות החל בייצור תכשיטים יוקרתיים ועד תעשיות שונות כמו האלקטרוניקה והכימיה.
למעבר אל מידע נוסף אודות פלטינה.


זהב  

הזהב זו אחת המתכות המוכרות מבין כל המתכות האצילות ששמה הולך לפניה. מתכת זו מסומנת על ידי הסמל Au, צבעה צהוב ובטבע היא אינה נקשרת ליסודות אחרים, כך שאפשר למצוא אותה בצורתה הטבעית. מתכת הזהב עמידה בפני קורוזיה ובפני חומרים אחרים, היא אינה מחלידה, מאוד רכה ונוחה לעיבוד ולכן משמשת למטרות רבות החל בייצור תכשיטים ועד תעשיות הרפואה, האלקטרוניקה ועוד.
למידע על תכונות הזהב.

מחשבון זהב